Končalo se je še eno šolsko leto in začele so se še ene poletne počitnice. Pri NATURU nam ni vseeno kako otroci preživljajo prosti čas, zato smo se odločili, da vam postrežemo z nekaj priporočili in idejami, za katerimi trdno stojimo, v katere verjamemo in katere konec koncev podpirajo tudi številne raziskave, delane po celem svetu. Vsi našteti predlogi temeljijo vsaj na enem od spodnjih temeljev:

  1. Otrok mora biti čim več v naravi.
  2. Otrokova igra mora biti svobodna – brez vmešavanja odraslih.
  3. Otrok se mora že zgodaj srečati s tveganji.
  4. Starš naj zaupa v otroka, njegove sposobnosti in njegovo presojo.

 

  1. OTROK NAJ BO ČIM VEČ V NARAVI

Gozd, obrežje reke, igrišče v ulici, griček v bližini hiše ali bloka, kmetije … več, ko bodo otroci v teh okoljih, bolje bo za njih. Naj naštejem le nekaj prednosti tega, da otrok preživlja čas v naravi: otrok bo bolj zdrav, njegovi možgani se bodo bolje razvili in lahko bo bolje izkoristil njihove potenciale, bolj bo miren in bolj bo srečen, zadovoljen. Teh prednosti je še veliko več in ogromno je na to temo napisanega in raziskanega.

Rad pa bi izpostavil nekaj drugega – danes starši skušajo otroka čim bolj zavarovati in mu posledično na ta račun tudi čedalje bolj onemogočajo preživljanje časa in tvegane dejavnosti v naravi. S tem dosegajo ravno obratno – na dolgi rok svojega otroka čedalje bolj OGROŽAJO. Na ta način tvegajo to, da bo njihov otrok bolj nemiren (hiperaktiven), da se ključni možganski centri ne bodo ustrezno razvili in bo otrok dosegal slabše šolske rezultate, kot bi jih sicer lahko, da njihov otrok ne bo sposoben ustrezne presoje v kritičnih situacijah, da ne bo znal reševati problemov, da bo motorično slabo razvit in bo posledično pri njem prihajalo do več poškodb kasneje v življenju. Starši, ki se želijo temu izogniti ali pa te posledice ublažiti, naj svojemu otroku omogočijo, da čim več časa preživi v naravi.

  1. OTROK NAJ ČIM VEČ HODI BOS

Dr. Ranko Rajovič, izvršni direktor organizacije Mensa iz Srbije svetuje naj otroci čim več hodijo, po možnosti bosi. To vpliva na ustrezen razvoj struktur velikih možganov, ki vplivajo na ključne kognitivne funkcije – branje, pisanje, računanje. Z (boso) hojo se stimulira omenjene strukture in poveča možnosti za doseganje bioloških potencialov na teh področjih pri otrocih. Verjetno bi o tem veliko lahko povedali tudi refleksoterapevti, ki trdijo, da so točke v stopalu povezane z vsemi telesnimi deli. Z boso hojo po naravnih materialih lahko otroci (in odrasli) brezplačno stimulirajo celo vrsto teh točk, kar bo pozitivno vplivalo tako na njihovo zdravje, kot tudi na njihov razvoj.

  1. NAJ SE OTROK IGRA IN RAZISKUJE PO SVOJE IN NAJ BO PRI TEM BLATEN, ZELEN OD TRAVE IN PRAŠEN OD PESKA – VI PA SE S TEM NE OBREMENJUJTE

To je pomembno predvsem zato, ker se otroku med igro ni potrebno ukvarjati z nepomembnimi stvarmi, ampak se lahko osredotoči zgolj na igro. Prosta igra, svobodno raziskovanje in učenje s poskusi in napakami v naravnem okolju bi morala biti za otroka uzakonjena pravica. Če mora otrok med igro paziti na svoja oblačila, da jih ne strga ali umaže, je to motnja v procesu njegove igre in ga onemogoča, da bi se igral tako kot želi on. Odstranite to motnjo in otroka oblecite v oblačila, ki jih ni škoda. Če želite mu lahko kupite tudi otroški delovni kombinezon, ki ga ne bo treba prati po vsaki igri v pesku, blatu ali travi. Naredite vse, da odstranite to motnjo pri igri vašega otroka. Naredili mu boste veliko uslugo.

  1. ZAGOTOVITE MU KUP PESKA ALI ZEMLJE IN SUHE PALICE

To je eden boljših načinov, da otroku zagotovite priložnost, da bo vklopil desno polovico možganov, ki ima med drugim sposobnost ustvarjalnega mišljenja in načrtovanja, intuitivnega reševanja problemov in iskanja novih rešitev. Otrok je zmožen več ur, tudi več dni zapored preživeti na takem kupu peska ali zemlje in USTVARJATI različne gradove, avtoceste, mesta, potičke in druge objekte. Pri tem naleti na cel kup težav, ki jih tudi bolj ali manj uspešno rešuje. Na ta način »trenira« to svojo možgansko mišico, ki se ji reče desna polovica možganov. In obvezno je, da njegovih »težav« ne rešuje njegov starš namesto njega. Če boste otroka pri taki igri in igri na splošno pustili pri miru, mu  boste s tem pomagali – pomagali, da razvija svoje možgane. Vsakokrat , ko mu vi poveste neko rešitev, ga »oropate« za izkušnjo samostojnega reševanja problema in prispevate le k temu, da se mu v tistem trenutku NE ustvari ustrezna možganska povezava.

Mimogrede –lesena naravna palica in zemlja/pesek sta dve številka 1 in 2 med igračami po mnenju NATURA. Zakaj? Zato, ker sta to dva najbolj preprosta elementa, ki otroku omogočata in dopuščata največ ustvarjalne svobode. Lesena palica je celo dobila svoje mesto v ameriškem nacionalnem muzeju igre(National Museum of Play) in njihovemu Toy Hall of Fame, kamor je bila umeščena leta 2008.

  1. Z OČETOM NAJ NAREDI LOK, FRAČO, MLINČEK, HIŠICO ZA PTIČKE …

Pri tem se ne gre za končni izdelek, pač pa za proces in pri tem procesu sta pomembni dve stvari – ena je povezovanje otroka in očeta, druga pa je raba orodja. Pri vzgoji je pomembno, da tudi očetje svojim otrokom kaj pokažejo, jih kaj naučijo. Otroci to cenijo in so na to ponosni. Ustvariti skupaj nekaj z očetom ima za njih neprecenljivo vrednost, vez med njima se zelo okrepi. In uporaba različnih orodij je nekaj, česar se marsikatera mama ne loti, oče pa ima za to več veselja. Očetje, pokažite svojim otrokom, kako se s kladivom zabije žebelj ali kako se uporablja nož za izdelavo puščice za lok. Uporaba noža je za otroka zelo pomembna. To meni tudi Gever Tulley, ki to dejavnost uvršča v eno od petih nevarnih dejavnosti, ki bi jo svojim otrokom morali dopustiti.

  1. ENKRAT POJDITE Z NJIM NA SPREHOD PO DEŽJU – BREZ DEŽNIKA

Naredite sebi in otroku veselje in se vsaj enkrat v teh počitnicah sprostite do te mere, da vas ne bo skrbelo za zdravje in se podajte s svojim otrokom na dež brez dežnika. Skačite, tecite, vrzite se v blatno lužo s svojim otrokom in se skupaj z njim smejte vašemu blatnemu obrazu. To bo zanj doživetje, ki ga ne bo pozabil in vas bo imel za najboljšega starša. Če se slučajno prehladi, lahko račun za robčke in Lekadol pošljete na NATURO.

  1. Z OTROKOM (ČIM VEČKRAT) ZAKURITE OGENJ

Kurjenje ognja je še ena od petih nevarnih početij, za katere Gever Tulley trdi, da bi jih morali otrokom dovoliti. To je tudi eden od štirih naravnih elementov. Brez ognja ni življenja. Naj otrok vidi moč plamenov, naj ga očarajo ognjeni zublji, naj doživi različne fukncije ognja – ob njem naj se pogreje na mrzel poletni večer, na njem naj si speče hrenovko in vidi naj kako moč ognja uniči veliko leseno piramido. Lahko pa ogenj izkoristite tudi za to, da izžgete vdolbino za leseno žlico ali pa otroku razložite, da vas ogenj v divjini lahko zaščiti pred nevarnimi divjimi zvermi.

 

In še šest idej brez razlage:

  1. PELJITE GA LOVITI RIBE (NAJ SODELUJE TUDI PRI ČIŠČENJU).
  1. POJDITE Z OTROKOM KAMPIRATI S ŠOTOROM VSAJ ZA EN DAN V ČIM MANJ OBLJUDEN KAMP ALI CELO V NEKAM V GOZD. LAHKO TUDI NAREDITA LASTEN BIVAK IZ VEJ, MAHU IN LISTJA.
  1. NAJ OTROK PREŽIVI DAN (ALI VEČ DNI) ZUNAJ S PREPOVEDJO VSTOPA V HIŠO ALI STANOVANJE (RAZEN V ČASU ZAJTRKA, KOSILA, VEČERJE IN SPANJA).
  1. PREŽIVITE Z OTROKOM 3 DNI NA KMETIJI, KJER IMAJO KONJE, KI JIH BO LAHKO JAHAL, KOKOŠI, DA BO LAHKO POBIRAL JAJCA IN ZAJČKE, KI JIH BO LAHKO KRMIL.
  1. ZBUDITA SE ZGODAJ ZJUTRAJ IN POJDITA BOSA NA ROSNI TRAVNIK OB ROB GOZDA. PREBUJAJOČA NARAVA JE POSEBNO DOŽIVETJE.
  1. PREŽIVITE VEČER Z OTROKOM V VISEČI MREŽI, SKUPAJ SI OGLEDUJTA ZVEZDE IN PRIPOVEDUJTE MU »PUSTOLOVSKE« ZGODBICE IZ SVOJEGA OTROŠTVA, DOKLER NE ZASPI V VAŠEM OBJEMU.

 

Vse napisane dejavnosti so brezplačne, v najslabšem primeru pa zelo poceni. Ni vam potrebno plačevati dragih hotelov, še dražjih letalskih kart, otroških animatorjev, dragih vstopnin itd. da bi otroku pričarali lepo otroštvo. Otrok bo najsrečnejši ob zgoraj omenjenih aktivnostih, med vami in njim pa se bodo spletle zelo močne vezi.

Magičnost naravnih elementov, vaše zaupanje v otroka ob tvegani igri in otrokova svoboda pri raziskovanju ter prosti igri so tri sestavine, ki skupaj tvorijo recept za srečno otroštvo in zdrav vsestranski razvoj vašega otroka.

Vašim otrokom in vam želim doživetij polne počitnice!

Gregor Rožanc

NATURO

Ti je bil zapis všeč? Povej naprej.:)
fb-share-icon